Podróżuj i... smakuj!

Poleć:

Ideą programu „Polska Molskiej” jest propagowanie turystyki kulinarnej i aktywnego ale niezwykle smacznego spędzania czasu. W każdym odcinku Gosia Molska odwiedza inny region lub miasto i odsłania przed widzami lokalną scenę kulinarną.

Wstępuje do barów, restauracji, spotyka się z kucharzami, producentami „prawdziwego jedzenia” i blogerami, by wspólnie z nimi opowiedzieć o kuchni regionu. W programie bardzo ważni są właśnie ci ludzie - pełni pasji, współcześni gastronauci - zwariowani na punkcie jedzenia producenci serów zagrodowych, hodowcy zwierząt, ogrodnicy, rolnicy, bariści czy zakochani w swojej pracy szefowie kuchni.

Gosia odwiedza miejsca, które śmiało mogą stanowić konkurencję dla zagranicznych kurortów wakacyjnych. Zachęca do poszukiwania ciekawych form noclegu jak glamping, gospodarstw agroturystycznych, nieszablonowych pensjonatów czy campingów. Molska stara się podróżować aktywnie i łączy wypoczynek ze sportem.

W każdym odcinku (z różnym skutkiem), próbuje swoich sił w różnych aktywnościach - windsurfingu, wakeboardzie, żeglarstwie, jeździe konnej czy baloniarstwie. Gosia zawsze prezentuję też dwa przepisy inspirowane kuchnią danego regionu.

Przepisy proste, zdrowe, nieprzekombinowane, bezpretensjonalne, takie by mógł z ich skorzystać niemal każdy. Program „Polska Molskiej” to propozycja dla tych którzy mają apetyt na życie, chcą odkrywać ciekawe miejsca, czerpać inspiracje i pomysły na fajne, aktywne spędzanie czasu. No i dla tych którzy tak jak Gosia Molska kochają dobre jedzenie.

Molska udowodni, że w Polsce można przeżyć fantastyczne kulinarne przygody niczym w Toskanii, Prowansji, czy Katalonii. Bo Polska jest pyszna.